Wydarzenia

2024 – Przed Centrum Olimpijskim przy Wybrzeżu Gdyńskim powstał Ogród Rzeźby, największa ekspozycja plenerowa rzeźby ogrodowej w Polsce. Pokazywane są prace “Matka” z granitu oraz “Pływaka” (brąz, marmur czerwony) .

Zdjęcia: Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki Art in House

2024 -plenerowe spotkanie ze sztuką Bogdana i Grażyny Markowskich w Witoszynie

2023 – 20 października. Markowscy w M6 na Żurawiej

2020 Wystawa z okazji 50-lecia pracy twórczej

2018 – Zamek w Lublinie, wystawa “Erraticus”

„Głazy narzutowe i w ogóle kamień mają swój ciężar i statykę. Markowski się nie wtrąca i nie zmienia tego stanu rzeczy. Często podkreśla te zalety, tkwiące w materiale./…/ Preferuje granit, sądzę, że chyba najlepiej odpowiada jego temperamentowi twórczemu.”
(prof. A. Pastwa)

„Tym co dominuje w rzeźbach Bogdana Markowskiego obok oczywistej fascynacji artysty rodzajem materiału, jego strukturą i kolorystyką, jest wyczuwalny w każdej z nich monumentalizm.”
(prof. L. Lameński)

„Nie chodzi tu o epatowanie widza zaskakującymi czy karkołomnymi wręcz usiłowaniami przełamania materialności kamienia we wszystkich jej znaczeniach. W rzeźbach Markowskiego odczuwalny jest szacunek dla tego tworzywa, zgoła pokora, z jaką traktuje jego naturalne walory.”
(dr W.Odorowski)

2016 – Zamek w Kazimierzu Dolnym, wystawa “Erraticus”. Katalog wystawy opatrzony został rzadko spotykanym w tego typu wydawnictwach dodatkiem dla niewidomych w brajlu. To inicjatywa artysty, który jest przekonany, że jego prace można zobaczyć przez dotyk.

2016 – Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

2013 – Galeria im. Jacka Sempolińskiego Spa-Spot w Nałęczowie

“Dzisiaj Bogdan Markowski rzadko pracuje w drewnie. Woli kamień, zna się na nim i czuje go. Szczególnie kocha granitowe głazy o obłych kształtach. Najchętniej nie naruszałby ich naturalnego piękna, ale pasja rzeźbiarza wygrywa z zamiłowaniami kolekcjonera. Stara się jednak nie ingerować nadmiernie w pierwotny kształt kamienia. Czasem poleruje krągłości, aby dodać im wewnętrznego napięcia. Innym razem wprowadza drapieżnie brzmiący dysonans obcego ciała, na przykład brązu. Bywa, że kanciastej, połamanej formie nadaje owalny prakształt. Te najprostsze dzieła uważam za najpiękniejsze.”

(Janusz Michalik)

2013 – Zamek w Lublinie

2011 – Wystawa w Galerii im. Jacka Sempolińskiego spa-spot w Nałęczowie

2011 – Wystawa w Galerii Gardzienice w Lublinie

2009 – Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko

2009 – Realizacja i odsłonięcie pomnika Poległych Leśników w Zwierzyńcu, na Roztoczu

2008 – 40-lecie pracy twórczej, Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko, Muzeum Stalowa Wola

2004 – w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbyła się wystawa rzeźb Bogdana Markowskiego, na której artysta zaprezentował 22 rzeźby wykonane w granicie, mosiądzu, marmurze i drewnie

1975 -2011 współzałożyciel i uczestnik międzynarodowych plenerów w głazach narzutowych we Wdzydzach Kiszewskich na Kaszubach

1996 – Wystawa w Małej Galerii Sztuki w Lublinie

1997 – Wystawa w Galerii na Prowincji w Lublinie

1970 -1975 udział w międzynarodowych plenerach w drewnie – Hajnówka