Werniks – posąg psa na Rynku w Kazimierzu Dolnym

Jedną ze znanych prac artysty jest rzeźba psa przy Rynku w Kazimierzu Dolnym. Pies, którego pomnik tak przyciąga turystów, wabił się Werniks i przewodził wszystkim kazimierskim psim ulicznikom. Był on psem na tyle wyjątkowym, że znalazł się człowiek, który postanowił go przygarnąć.  Był to malarz Zbigniew Szczepanek. Wraz ze swoim panem wyjechał do Gdańska, by po latach powrócić do Kazimierza i pozować przy tworzeniu posągu.

"Pies Werniks" Rynek Kazimierz Dolny (c) Bogdan Markowski zdjęcie Jan Szymanowski
“Pies Werniks” Rynek Kazimierz Dolny

Miał już wtedy 16 lat i był prawie ślepy.  Rzeźba  Werniksa  powstała w 2000 roku i był to pierwszy pomnik pieska kundelka w Polsce. Artysta chcąc, aby był rzeźbą dotykalną, wykonał go z brązu. Żadna wycieczka nie ominie brązowego kundelka, by go nie pogłaskać po nosie, na szczęście i nie zrobić sobie z nim zdjęcia.  

"Pies Werniks" Rynek Kazimierz Dolny (c) Bogdan Markowski zdjęcie Jan Szymanowski
“Pies Werniks” Rynek Kazimierz Dolny

Opowieści, które na temat psa, serwują w Kazimierzu Dolnym przewodnicy jest dużo. Jedna z nich głosi, że kazimierski pies pochodził z Janowca i aby dotrzeć do swojego ukochanego Kazimierza, codziennie przepływał Wisłę, aby tu, dołączać  do wycieczek spacerujących po miasteczku.